Święto Wojska Polskiego i Defilada z okazji Stulecia Powstań Śląskich - 15.08.2019

Nie w Warszawie, a wyjątkowo w Katowicach, odbyły się w tym roku centralne obchody święta Wojska Polskiego. Zainaugurowała je Msza św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza a ich zwieńczeniem była defilada wojskowa „Wierni Polsce”, którą obserwowało ok. 200 tys. osób. Przeniesienie obchodów święta z Warszawy do Katowic związane było z setną rocznicą wybuchu pierwszego z trzech powstań śląskich, które umożliwiły powrót części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej.

 

Msza św. w kościele garnizonowym

Biskup Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym w Katowicach, inaugurującej obchody święta Wojska Polskiego. Eucharystię koncelebrowali bp William James Muhm, biskup pomocniczy archidiecezji wojskowej USA oraz kapelani Ordynariatu Polowego. We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że fundament ziemskiego życia Matki Bożej Wniebowziętej, patronki uroczystości, „stanowiły dwie wartości: wiara i rodzina”. - Maryja dorastała do świętości w domu rodzinnym, w otoczeniu świętych rodziców Joachima i Anny. To oni tak ukształtowali Jej sumienie, że było zdolne rozpoznawać granicę pomiędzy dobrem i złem - powiedział.

Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że choć centralne uroczystości święta Wojska Polskiego obchodzimy nie w stolicy, ale na Górnym Śląsku, w Katowicach, to także i dziś pamiętamy     o „Cudzie nad Wisłą”, i „chcemy dziękować Bogu za wspaniałych dowódców i żołnierzy, którzy w 1920 roku pokonali wroga na przedpolach Warszawy”. Biskup Polowy powiedział, że jest to także okazja, do tego, żeby „przypomnieć powstania śląskie i oddać hołd mieszkańcom tego regionu”.

Zdaniem bp. Guzdka „gen wolności i polskości przekazywany był [tu] z pokolenia na pokolenie w rodzinach”. Przywołał postacie „orędowników przyłączenia Śląska do Polski”: Wojciecha Korfantego, który przywiązanie do Polski wyniósł z rodzinnego domu oraz wybitnych przedstawicieli Kościoła: Prymasa Polski Augusta Hlonda i bp. Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojsk Polskich.

-           Wolność na tej ziemi doświadczana przez długie łata ma szczególny smak. Już samo słowo „wolność” wywołuje tutaj mocniejsze bicie serca, wszak za naukę języka polskiego, troskę o rozwój kultury narodowej i wiary katolickiej trzeba było płacić wysoką cenę powiedział.

Na koniec zachęcił do budowania przyszłości narodu na mocnych fundamentach.

-           Budujmy przyszłość narodu na fundamencie trwałych wartości. Już na poziomie myśli bądźmy niepodlegli, a nie ulegli! Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli.

Uczmy się od innych, ale pozostańmy wierni sprawdzonym wartościom - zakończył.

W Eucharystii uczestniczyli także premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu, Elżbieta Witek oraz Senatu, Stanisław Karczewski. Byli także obecni przedstawiciele władz państwowych: Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Paweł Soloch i Krzysztof Szczer- ski, generałowie WP, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe. Nie zabrakło władz województwa w osobach marszałka Jakuba Chełstowskiego oraz wojewody Jarosława Wieczorka. Podczas Mszy św. modlił się także prezydent Katowic Marcin Krupa. Przed zakończeniem Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia ziół przyniesionych przez wiernych.

 

Po Mszy św., na pl. Bolesława Chrobrego odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Na stopień generała dywizji Zwierzchnik Sił Zbrojnych mianował: generała brygady Sławomira Kowalskiego oraz generała brygady Krzysztofa Radomskiego, na stopień generała brygady: pułkownika Artura Jakubczyka i pułkownika Krzysztofa Walczaka a na stopień kontradmirała komandora Piotra Niecia.

 

Defilada - centralny punkt obchodów

- Polski Górny Śląsk to wielkie dzieło trzech śląskich powstań, które doprowadziły do tego, że ta ziemia stała się częścią Rzeczpospolitej Polskiej. Cześć i chwała bohaterom, cześć i chwała ich pamięci! - mówił Andrzej Duda podczas defilady „Wierni Polsce”.

Prezydent podziękował żołnierzom za ich służbę na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. - Dziękuję za Waszą codzienną pracę i służbę dla Rzeczypospolitej zarówno w jej granicach, jak i poza granicami, we wszystkich kontyngentach. Ze wzruszeniem przyjąłem dzisiaj komplet flag Rzeczypospolitej z naszym godłem, które jeszcze kilka dni temu powiewały nad naszymi kontyngentami na całym świecie. Dziękuję, że mi je przekazaliście, i dalej będę mógł je przekazać organizacjom społecznym, które wychowują młodych patriotów, kształcą, budują potencjał Rzeczypospolitej. Wierzę głęboko, że będą dla nich niezwykłym, wspaniałym symbolem oddania w służbie Polsce - powiedział.

Życzył, aby nasze Siły Zbrojne pomyślnie się rozwijały „tak, jak pomyślnie będzie się rozwijała i rosła w siłę nasza Ojczyzna”.

- Niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich polskich żołnierzy i ich rodziny! Niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich Polaków - w Polsce i rozsianych po całym świecie! Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszą wspaniałą Rzeczpospolitą Polską - naszą wspaniałą ojczyznę! Cześć i chwała bohaterom! - zakończył.

- To dzień niezwykły. To dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami Wojska Polskiego. Razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Składam bardzo serdeczne podziękowania żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę, serdecznie wam za to dziękuję - mówił przed rozpoczęciem defilady minister Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że dzięki postawie naszych przodków nawała bolszewicka została zatrzymana na przedpolach Warszawy. - To był niezwykły sukces, to był dowód hartu ducha, to był dowód odwagi, ale także geniuszu Marszałka Piłsudskiego, twórcy naszej Niepodległości sto lat temu. Jesteśmy wdzięczni im wszystkim za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju, że dziś możemy czerpać z ich postawy, z ich dorobku - powiedział.

Słowa wdzięczności żołnierzom wygłosił także premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że jego rząd chce nadal wspierać polską armię. - Chcę obiecać jako premier Rzeczpospolitej Polskiej, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe - powiedział podczas uroczystości.

W przemarszu głównymi ulicami Katowic wzięło udział 2600 żołnierzy i 185 pojazdów wojskowych. Nad miastem przeleciało 60 statków powietrznych. Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, do udziału w defiladzie zostali zaproszeni także m.in. ratownicy górniczy. Po zakończeniu defilady rozpoczął się wojskowy piknik. Goście, którzy odwiedzili centrum miasta mogli z bliska zobaczyć wojskowy sprzęt - czołgi Leopard, Rosomaki, indywidualne wyposażenie żołnierzy wojsk specjalnych czy krakowskich spadochroniarzy. Swoje oferty edukacyjne przedstawiły uczelnie wojskowe.

 

http://www.tvpparlament.pl/retransmisje-vod/inne/msza-sw-w-intencji-ojczyzny-w-kosciele-garnizonowym-w-katowicach/43947910

 

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)