Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej

16 sierpnia 2019 r. w 100 rocznicę wybuchu I. Powstania Śląskiego żołnierze 13 Śląskiej Brygady OT w obecności zwierzchnika sił zbrojnych Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka złożyli uroczystą przysięgę wojskową

Prezydenta RP, zwierzchnik sił zbrojnych, Andrzej Duda po raz pierwszy brał udział w przysiędze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwracając się do żołnierzy WOT podziękował im za ich "poświecenie" i "gotowość, aby przygotować się do obrony ojczyzny i jej służyć".

 

Muszę wam powiedzieć, o tym co słyszę od najwyższych dowódców Wojska Polskiego, którzy kilkakrotnie już, z szefem Sztabu Generalnego (na czele), w superlatywach mówili o waszej służbie, o służbie żołnierzy waszej brygady, ale także i innych brygad obrony terytorialnej. O tym niezwykłym duchu, który panuje w waszych jednostkach - patriotyzmu, poświecenia, oddania, pełnej gotowości i bezinteresowności - powiedział prezydent. 

 

Andrzej Duda podkreślił, że jest za to wdzięczny żołnierzom WOT - jako człowiek, ale też jako zwierzchnik Sił Zbrojnych. Jesteście bardzo ważnym elementem, jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii. Poprzez stworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, poprzez napływ was - jako ochotników, by służyć ojczyźnie - mówił prezydent.

 

Obecny na przysiędze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział: Jesteście świetnie przygotowani, żeby nieść pomoc tym którzy pomocy będą potrzebować, jesteście zawsze blisko, jesteście zawsze gotowi. Oby nigdy nie było wojny, ale w sytuacji takiego zagrożenia, to właśnie wy będziecie wspierać wojska operacyjne. To jest bardzo ważna rola, bo wy doskonale znacie teren, na którym przyjdzie wam operować."

 

Zaprzysiężenie odbyło się na terenie katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, na Placu Wyzwolenia, gdzie dokładnie 100 lat temu przysięgę składali śląscy powstańcy, których spadkobiercami są dzisiejsi terytorialsi ze Śląska. Sto lat temu to właśnie Nikiszowiec, wtedy jeszcze jako gmina, opowiedział się praktycznie całkowicie za włączeniem do Polski, tu też toczyły się najcięższe walki, dlatego właśnie dzielnica ta została wybrana na miejsce uroczystej przysięgi żołnierzy 13 Śląskiej Brygady OT.

Zapamiętaj mnie (90 dni)